Baneudvalget har igennem de sidste 6 måneder arbejdet med en udviklingsplan for banen, som nu er klar til at blive offentliggjort. I denne proces har vi haft besøg og været i dialog med Thomas Hoffmann Jepsen der er banekonsulent fra Dansk Golf Union, og med entreprenør Ivan Bastrup Jakobsen, der har renoveret flere baner i Midt og Vestjylland og anbefalet af DGU.

Overordnet set er der 3 elementer i udviklingsplanen for Ørnehøj. Se klubbens hjemmeside vælg banen og derefter dokumenter, eller klik her:  https://www.ornehojgolfklub.dk/banen/

  • Banens historie og en beskrevet plan for de mange områder der er på en banen. Greenkeepernes arbejdsområder.
  • Baneudvalgets plan for hele banen som kan ses på sløjfe oversigten, hvor der er beskrevet ved hvert enkelt hul med de forskellige tiltag.
  • Udviklingsplan for hul 11, 12 og 13. Ideer og inspiration fra DGU, se billede 1 til hul 11, billede 2 til hul 12 og billede 4 omkring hul 13.

I har allerede set de første ændringer på banen ved hul 9 og 19. Det næste bliver hul 12 med opstart mandag d 5 september. Hullet bliver først klar igen tidligst midt sommer 2023. Der skal spilles til provisorisk green i hele perioden.

Baneudvalget håber selvfølgelig at i vil tage godt imod de nye tiltag og skulle der være spørgsmål omkring udviklingsplanen er i altid velkommen til at henvender jer til baneudvalget. Baneudvalget består foruden af Christian Skou Nielsen af: Frantz Mouritsen, Rene Ottesen, Viggo Dahl Nielsen, Lars Bonde, Tommy Bitsch og Lisa Bergmos.

Baneudvalgsformanden

Christian Skou Nielsen.